מהו בעצם דיקור סיני?

  הדיקור הסיני מהווה למעשה את הכלי המרכזי והעיקרי ברפואה הסינית עתיקת היומין. אמנם עד לעצם היום הזה לא ברור אם אכן הובן אופן הפעולה של הדיקור במדויק בגוף החי, אולם ללא ספק - יעילותו כבר הוכחה מעל לכל ספק.

  להבדיל מהתפישה המערבית, על פיה מבקר אדם אצל רופאו כאשר הוא במצב של מחלה, הדיקור הסיני מבוצע במצבי חוסר איזון (או "מחלה" כפי שנתפשים בראי הרפואה המערבית), ולעיתים קרובות - במצב מאוזן, כלומר כאשר האדם בריא ואיננו חש בתסמינים כלשהם. במילים אחרות, הדיקור מבוצע לשם תחזוקה כמו גם לשם הבראת הגוף ממצב נתון.

כיצד מבוצע הטיפול?

  טיפול הדיקור מבוצע באמצעות החדרת מחטים סטריליות וחד פעמיות לגוף בנקודות שונות המאותרות ונבחרות על ידי המטפל. המחטים הדקות עשויות מפלדת אל-חלד, והחדרתן איננה כואבת, ולעיתים אפילו איננה מורגשת כלל. נקודות הדיקור נבחרות בהתאם למצבו הגופני והנפשי של המטופל ובהתאם לבעיה בגינה הגיעה לטיפול. במרבית המקרים ייבחרו נקודות הדיקור על פני הרגליים והידיים, אם כי במצבים מסוימים יבחרו נקודות אחרות באזורים נוספים בגוף. לאחר החדרת המחטים נשאר המטופל בשכיבה למשך כ-30 דקות בממוצע. מטופלים נוטים לתאר את תחושות עיקצוץ, זרמים נעימים, באזורי נקודות הדיקור ואף באזורים מרוחקים. מטופלים אחרים מדווחים על תחושת "זרימה של אנרגיה נעימה" בגוף. במרבית המקרים ישכב המטופל בנינוחות עד להוצאת המחטים, ומטופלים אף נוטים לראות בזמן הטיפול המרגיע כמנוחה שלווה והתמסרות לתחושת רוגע פנימי במהלך הטיפול.

תדירות הטיפולים ומשך סדרת הטיפול

  ברוב המקרים מבוצע הטיפול בתדירות דו שבועית (פעמיים בשבוע) להשגת אפקטיביות לאורך סדרת הטיפולים. כמובן שהתדירות עשויה להשתנות בהתאם למצבו של המטופל ובהתאם לחומרת הבעיה בגינה פנה לדיקור הסיני. זכרו כלל חשוב: ככל שתגררו בעיה רפואית כלשהי למשך זמן ממושך יותר, כך יהיה זמן הריפוי ארוך יותר. לפיכך, רצוי לפנות לטיפול בבעיה מהר ככל שניתן, על מנת לשפר את סיכויי ההצלחה בזמן קצר יחסית. אוסיף ואומר אף שעל פי התפישה המבוססת על הרפואה הסינית, תוכלו אף להימנע מבעיות באם תבצעו טיפול תחזוקה בחילופי עונות השנה, משמע - ארבעה טיפולים בשנה. טיפולים בין עונות השנה יאפשרו לגוף לזרום בהרמוניה במהלך השינויים החלים בין עונות השנה (מקור לחום, לחות ויובש וכדומה).

במה ניתן לטפל ביעילות בעזרת הדיקור הסיני?

  במהלך לימודי כמטפל, פגשתי מורים שלעיתים ניכר כי שאיפתם היתה למכור את טכניקות הטיפול כמעשי קסמים. ואולם, ידוע לכולנו כי בתחום הרפואה אין קסמים. יחד עם זאת, גיליתי כי הדיקור הסיני מטפל במגוון בעיות נרחב בהן דווקא קיים קושי ממשי לספק טיפול יסודי באמצעות הרפואה המערבית. אין זה סוד גדול כי אחוז ניכר מהאוכלוסייה סובל מכאבי ראש, כאבי גב, בעיות פריון, אלרגיות ובעיות נוספות - להן לא קיים בנמצא פתרון ממשי ומוחלט ברפואה המערבית. נכון, גם הרפואה הסינית אינה מספקת פתרונות מוחלטים, אולם בעיות כגון אלו שצוינו לעיל זוכות לאחוזי הצלחה גבוהים מאוד ורבים מגלים כי הגזירה ניתנת לשינוי. לחצו כאן למעבר לעיין ברשימה מפורטת יותר אם כי עדיין תמציתית של בעיות המטופלות בדיקור סיני.


שם המחבר:פרטי פרטי
מטפל משנת 2004
פרטי מקבל\ת מטופלים בקליניקה 'קליניקה פרטית' () לחצ\י כאן למעבר לדף מידע אודות הקליניקה.
 
2009-2010 כל הזכויות שמורות (C)